Szeged. 2024.
Tisztában vagyok vele, mennyire könnyű elveszni a hétköznapok káoszában, főleg anyaként. A háztartásvezetés folyamatos figyelmet igényel, és a felhalmozott tárgyak, felesleges kacatok gyakran nyomasztóvá tehetik az otthonunkat, tehát ez a kihívás segíti a személyes jólétünket is.
Ezért hoztam létre ezt a 30 napos selejtezési kihívást, amely segít rendszert vinni az otthonodba, és megszabadulni a felesleges dolgoktól – anélkül, hogy túlterhelnéd magad, vagy bármiféle stresszt éreznél, hiszen bármikor becsatlakozhatsz és ha úgy érzed, hogy most épp több az időd, egyszerre több mindent is elvégezhetsz.
Mielőtt belevágsz egy rendszerezési, vagy egy takarítási vagy éppen valamiféle háztartásvezetési kihívásban, hidd el, a selejtezés az első lépés! Selejtezés nélkül nincs takarítás, nincs rendszerezés…mert felesleges dolgokat már nem szeretnénk rendszerezni, nem szeretnék port törölni valamiről, amit ugyis kidobunk, nem?
Mielőtt belevágnál, legyen pár üres dobozod, hogy tudd, mi az amit kidobsz, mi az amit eladományozol.
A selejtezési kihívás minden napra egy apró, de hatékony feladatot ad. Nem kell órákat töltened vele – sokszor 10-15 perc is elég ahhoz, hogy látható változást érj el.
Miért érdemes csatlakozni a selejtezési kihíávshoz?
Motivált maradsz. Tudod, hogy többen csináljuk, együtt vagunk, sok anyatársaid is becsatlakozik, és érzed, hogy ha másnak sikerül napi 5-15 percet ezzel foglalkozni, akkor neked is fog.
Idővel, amikor rájössz, hogy mekkora sikert érhetsz el napi 10 perc selejtezéssel/rendrakással, kedvet kapsz és motivált maradsz. Ne add fel. Vágjunk is bele.
Mert végülis, napi egy fiók a kupit távolt tartja!
u.i. Tudom, hogy lesz aki egy nap alatt megcisnálja az egész konyha részt. Nem gond, ügyes vagy. Akkor, ha időd engedi, takarítsd le a szekrény tetejét is vagy vedd le a függőnyediet. De ez a laza selejtezési kihívás főleg a foglalt anyukáknak lett kitalálva. Van, hogy előveszem a listát, és hétvégén sorra megyek a konyhán, másnap pedig a nappalin. Mikor, mennyi időm van. De ezek a támpontok nagyon nagy segítségek. Van amúgy egy általános selejtezési listám is, hajrá.
1-10. nap: A konyha selejtezése
Én mindig a konyhával kezdem, mert ez az a hely, ahol a legtöbb felesleges dolog összegyűlik, itt töltünk a legtöbb időt a főzés és evés miatt és végül itt a legnagyobb a káosz – és a változás itt a leglátványosabb. Ez a változás pedig elengedhetetlen, hogy motivált maradj. Ha pedig ez jobban érdekel kedzetnek, itt van 5 dolog, amit a következő 5 percben kidobhatsz!
Ráadásul, ha rögtön valami gyors sikerélménnyel indulok, sokkal könnyebb motiváltnak maradni a folytatáshoz.
1. Fűszeres fiók selejtezése
Ellenőrizd a fűszereket, dobd ki, ami lejárt vagy amit évek óta nem használtál. Ha 1-2 évig nem használtal, akkor ezentúl sem fogod, de még az íze se lesz az igazi, szóval ne halmozd, csak mert egyszer használni fogod. Mikor is, ha eddig se kellett?
2. Hűtőszekrény selejtezése
Dobd ki a lejárt vagy felesleges dolgokat, töröld át a polcokat ecetes vizzel. Ha teheted,a fiókokat vedd ki és mosd át. Az ecet egy jó vegyszermentes megoldás, őszintén szólva, még sosem takarítottam hűtőt valami vegyszerrel. Az ecet egy jó fertőtlenítő. Használj átlatszó műanyag dobozokat, hiszen ezek segítenek neked egy rendszert teremteni.
3. Mélységi fiókok és szekrények
Szelektáld ki a régi edényeket, a felesleges konyhai kütyüket. Hidd el, nincs szükséged olyan tefal edényre, ami kopott. Ez még veszélyes is. Ha van 5 egyforma méretű edényed, tényleg mindig használod őket? Kell 5 serpenyő a házadba? Kérlek, ezek alapján szelektálj te is. Nekem egyébként önött vas serpenyőim vannak, nehezek, de örök élet. Tefal-ellenes vagyok, de beismerem, egy örök életű palacsintasűtő serpenyőm is van 😁.
4. Műanyag dobozok rendszerezése
Dobj ki mindent, aminek nincs fedele, vagy ami törött. Hidd el, annyi műanyag dobozt tudunk összegyűjteni. Én nálam még ezek a kis undorító jégkrémes dobozok is megvoltak, pedig nyár óta sosem használtam. Tehát, ezentúl se fogom. És neked is ajánlom, hogy szerezz be pár üveg dobozt, egy élmény őket mosni és rendszerezni. Nálam is van kisgyerek, de olyan helyre teszem, hogy biztonságos legyen.
5. Edénytetők és sütőformák selejtezése
Ha valamiből több van, mint amit használsz, itt az idő szabadulni tőlük! Mikor sütöttél utoljára egy adott formában vagy tepsiben? Én most kettőt dobtam ki: kopott, csunya és régi volt. Évek óta nem is láttam, de most eldöntöttem: panelban lakunk, ne foglalja a helyet! Mindent megtudok sütni mindössze 2-3 tepszibe, szóval te is szelektálj, selejtezz bátran.
6. Ételkészletek átválogatása
Régi száraztészták, babfélék, lejárt konzervek? Nézd meg, ha eddig sok csomag lisztet volt, hogy még jó-e. Az ilyen fajta gyüjtőgetésnek az a hátránya, hogy megtelhettek molylepkékkel, azoktól pedig nagyon nehéz megszabadulni (azt hiszem, muszáj besimerjem, hogy a régi lakásunkba így jártunk, a kamránk tele volt..végül mindent kézbe kellett venni, selejtezni, átmosni és polcokat cserélni). Csak azt tartsd meg, amit valóban felhasználsz. Én kitettem pár konzerv ananászt és babot a kuka mellé, 1 óra múlva el is vitték. Még nem járt le, de tudtam, nem fogom felhasználni.
7. Poharak, csészék szelektálása
Minden magyar háztartásban van legalább 20 bögre😂. Nálad hány van? A repedt, törött kopott vagy soha nem használt darabok menjenek, tedd a kuka mellé vagy adományozd el, vidd a munkahelyedre. Más örülni fog neki. Ha nálad csak porgyűjtő, akkor semmi értelme tovább tartani.
8. Evőeszközök és konyhai eszközök átválogatása
Túl sok fakanál? Egyetlen habverő bőven elég, nem? Nálam négy volt, de jó ég, minek? Minidg ugyanazt használom. Válogasd át! És hadd tisztázzam, nem dobtam ki semmit, a kuka mellé teszem. Van, aki örülni tud ezeknek. A fakanal mennyiségéről nem is nyilatkozom, eskü szégyellem.
9. Kávé- és teáspolc rendbetétele, selejtezése
Lejárt, régi régi filteres teák, de hát ajándékba kaptad, nem? Na hagyjál, dobd ki őket, már ize sicsn. A kedvenc törött bögréd is helyettesíthető, hiszen a tárgyak értünk vannak, és a soha nem használt kávépárnát sem kell tovább tartogatni.
10. Tisztítószerek ellenőrzése
Ha a fürdőszobában tartod őket, akkor menj át oda! Felesleges vegyszerek, félig üres flakonok? Használd el vagy engedd el őket, ha évek óta nem használod. Én már rég elengedtem a sok vegyszer gyűjtőgetését, inkább maradok a vegyszermentes takarításnál. Beismerem, nem tudom zero-waste módra megoldani, de nagyon igyekszem. Komolyan anyaig vonzata van a vegyszerek gyűjtőgetésének, míg az ecet, a szódabikarbona sokáig eltart és mindenre jó.
Na, eddig tetszik? Ugye de jó érzés? Imádom, ha a konyha szép, rendszerezett. Folytassuk együtt, kérlek folytasd velünk.
11-20. nap: A nappali és a hálószoba selejtezése
A következő lépés a nappali és hálószoba. Ezek azok a terek, ahol a legtöbb időt töltöd, így különösen fontos, hogy nyugodt és rendezett legyen a környezeted.
11. Díszpárnák és plédek átválogatása
Új takart kaptál Karácsonyra? Ez a 10. takaród? Túl sok van? Amit nem használsz, adományozd el! Öregotthon, gyerekottohon, korházak, MENHELYEK, mind örülnek az adományoknak, főleg az ilyenfajta adományoknak.
12. Rég nem használt dekorációk
Minden, ami nem hoz örömöt vagy csak porfogó, mehet! Olvasd el KonMari seljetezési módszerét, ő fogalmazta ezt meg. Főleg a nappaliban, tényleg hajlamosak vagyunk mindent díszt kitenni.
13. Távirányítók és elektronikai kütyük rendszerezése
Minden vezetéket, amit nem használsz, dobj ki, erre van speciális gyűjrőpont, pl. az Obi üzletek. Hány régi távirányítód van?
14. Könyvek szelektálása
Csak az maradjon, amit szeretsz vagy újra elolvasnál, ha lenne időd. A szakad, régi könyveked tedd ki a kuka mellé vagy adományozd el.
15. Ruhák és cipők átválogatása
Ha egy éve nem hordtad, nem is fogod! Tudom, ez nehéz. De pl. KonMari ezzel kedzi, mert elvileg a ruhákhoz nem ragaszkodunk. Rgaszkodj inkább a minimalista életmódhoz, ami hidd el, nem azt jelenti, hogy mindent kidobsz. És adj a minőségre, ne a mennyiségre.
16. Ékszerek és kiegészítők selejtezése
A régi, megunt vagy törött darabokat ne tartogasd tovább, ha véltozott a stílusod, akkor ugysem fogod őket hordani.
17. Smink és kozmetikumok átnézése
Te jó ég, 2018-ban lejárt szemhéj festék 😂. Nos, ezért lassan minden sminket átköltöztetek a fürdőszobába, mert alíg használok párat. Igaziból imádok sminkelni, de egy kis alapozó meg szempillaspirál, és kész is vagyunk. Van egy vízálló szempillapirálom, 2016-ban járt le… Na, a lejárt vagy ténylegesen nem használt termékek menjenek, minek oda porosodni…
18. Táskák és pénztárcák rendszerezése
A régi, kopott vagy felesleges daraboktól szabadulj meg. Szakad, kopott bör? Hidd, soha nem fogod már hordani. Kell neked 2 pénztálca? Vagy 3? Ha igen, kérlek írd meg minek?!!!! Na, ide sorolnám még az öv/szíj kategoriát is.
19. Íróasztal és papírok átválogatása
Dobd ki a régi számlákat, felesleges jegyzeteket, 10 éve lejárt garanciapapír? Ismerős. Rendszerezd az irataid. Erre tervezek egy részletes bejegyzsét hamarosan. Remélem, mire ezt olvasdod, a keresőben már beírod hogy papírok és találsz is egy cikket erről!
20. Ágynemű és törölközők rendszerezése
Ami már kopott vagy felesleges, mehet adományba! Ha szakadt, dobd ki. Mi most tartunk ott, hogy keresünk új ágyneműket aztan 2 garnítúrát kidobunk. Szégyellem már, olyan állapotban vannak, de a környezettudatosság ilyen. 9 éve használjuk ezt a kettőt…durva, nem? Mondom, minőség, nem mennyiség. Ha nekünk sikerül, neked miért ne menne? És ne értsd félre, van a gyerekeknek is még 2-2, és még egy vendégágyneműhuzat is!
Hogy élvezed eddig? Ugye jó haladni?Ugye jó látni a változást?
21-30. nap: A fürdőszoba és az egyéb helyiségek selejtezése
A fürdőszoba és egyéb tárolók gyakran tele vannak elfeledett, felesleges dolgokkal. Most itt az idő, hogy itt is rendet tegyünk!
21. Fürdőszobai polcok és szekrények
Szelektálj!
Nézd át a fürdőszobai polcokat és szekrényeket! Biztosan találsz olyan kozmetikumokat, amik már lejártak, vagy épp olyan termékeket, amiket már hónapok óta nem használtál: egy értelmetlen kézkrém vagy sarokpuhító, 3 éve lejárt krém…nem való már neked.. A megkezdett, de nem szeretett samponokat, krémeket nyugodtan add tovább vagy használd el, mielőtt újakat vásárolnál.
22. Gyógyszeres doboz átnézése
A lejárt gyógyszereket vidd vissza a patikába, speciális gyűjtőhelyük van. Ingyen leadhatod őket. A gyógyszereknek szigorú szavatossági idejük van, ezért fontos, hogy rendszeresen átnézd őket. Ami lejárt, azt semmiképp ne dobd a szemetesbe!
23. Tisztítószerek és törlőkendők rendszerezése
Csak azt tartsd meg, amit valóban használsz. A tisztítószerek is könnyen felhalmozódhatnak. Válogasd ki azokat, amiket ritkán vagy sosem használsz, és figyelj arra is, hogy nem jártak-e le. A felesleges törlőkendők és szivacsok is csak helyet foglalnak – csak annyit tarts meg, amennyire valóban szükséged van. Megint mondom, próbálj a fürdőszobában is vegyszermentesen takarítani.
24. Hajápolási termékek átválogatása
Félretett hajformázók, rég nem használt samponok? Menjenek! A hajápolási termékek között is könnyen összegyűlnek a felesleges darabok. Egy kis hajolaj, egy különleges sampon meg balzsam a ritka alkalmakra…minek az? Ha van olyan hajformázó, balzsam vagy sampon, amit már rég nem használtál, bátran szabadulj meg tőlük. A lejárt vagy megromlott termékeket pedig ne használjuk tovább, tényleg nincs rájuk szükségünk.
25. Tárolók és kosarak átnézése
Ami üres, felesleges vagy káoszt teremt, azt szelektáld ki. A rendszerezés kulcsa a megfelelő tárolás, de ha túl sok a kosár, doboz vagy tároló, az is könnyen káoszt teremthet. Nézd át, mire van valóban szükséged, és szabadulj meg az üresektől vagy a funkció nélküli daraboktól. Nekünka törülkőzős szekrénybe van 3 tároló, mindig monodm, hogy tudunk ennyi mindent halmozni? Monjuk lassan egy éve kezdünk nagyon odafigyelni, és beiktatni a minimalista életmódot az életünkbe.
26. Gyerekszoba rendbetétele
Túl sok plüssállat, kinőtt ruhák? Válogasd át! Nekem nem kell mondd, a gyerek mindenre emlékszik és mindenhez ragaszkódik. Próbáld meggyőzni, hogy az eladott játékokból lehet zsebpénze és vehet más hasznos játékok. A plüssöknek pedig más szegény gyerek mindig örül.
A gyerekszobában gyorsan felhalmozódnak a játékok és ruhák. Szelektáld ki a kinőtt, szakadt vagy már nem kedvelt ruhákat. A túl sok plüssállat is csak porfogó – hagyj meg néhány kedvencet, a többit adományozd el. Rendszerezd őket, az Ikea Trofast vagy Ikea Kallax nagyon szuper játékrendszerező lehet.
27. Gyerekszoba és nemcsak: játékok és kreatív eszközök szelektálása
Idén, március elején jöttem rá, hogy mennyi mindent össezgyűjt és elapkol a gyerek…száraz gurma, papír cafatok mindenhol… borzasztó!
Ami törött vagy nem használják, ne tartogasd (volt két törött ollónk is, de minek?). Nézd át a játékokat, a társasok dobozait és kreatív eszközöket is! Ami törött, hiányos vagy amivel már hónapok óta nem játszanak, azt bátran selejtezd ki vagy adományozd el. A rendezett gyerekszoba sokkal inspirálóbb és könnyebben átlátható lesz. Vannak nálunk is (voltak) hiányós puzzle-ok. Kiraktam a kuka mellé, azt is elvitték.
Van, aki ennek is tud örülni. Hidd el, rengeteg szegény gyermek van.
Mi rengeteg felnőtt társast is összegyűjtöttünk, azokat meghírdettem az Ingyen elvihető csoportban és sokan jelentkeztek értük.
Remélem, hogy mostanra már ott tartasz, hogy csak azért mert mama adta vagy egy jó barát, nem kell a tárgyhoz ragaszkodni, ha nem használod.
28. Előszoba és cipőtároló átválogatása
A nem hordott, kopott cipők menjenek adományba. Uh, de imádom a cipőket de tényleg érdemes itt is a minőségre adni, nem a mennyiségre.
Az előszoba az első benyomás helye, ezért fontos, hogy itt is rend uralkodjon. Válogasd ki a cipőket – a kopott, nem hordott darabokat adományozd el vagy selejtezd ki. Csak azokat tartsd meg, amiket valóban használsz. Aki belép, ezt látja elsőre. Legyen szép, és letisztult.
29. Autó rendszerezése
Pakolj ki belőle minden felesleges dolgot! Az autó is könnyen a „mindenes” tárolóvá válhat, főleg ha van gyerek a háznál. Szánj időt arra, hogy kipakold belőle a felesleges dolgokat: üres üvegek, régi parkolójegyek, használaton kívüli eszközök – mind mehet a kukába.
Marie Kondo is ezt a csoportot hagyta utoljára…nem véletlenül. Remélem mostanra már belerázódtál a selejtezésbe és megy ez neked.
30. Emléktárgyak és fényképek
Tedd rendbe őket, és válaszd ki, mit szeretnél megőrizni. Az emléktárgyak fontosak, de itt is érdemes szelektálni. Válaszd ki azokat a fotókat és tárgyakat, amik valóban örömet okoznak, a többit pedig rendszerezd albumba vagy dobozba. A túl sok apróság csak zsúfolttá teszi a teret. Főleg a nappaliban, ahová szokás emléktárgyakat, díszeket rakni, ne legyen zsúfolt. Értem én, hogy ragaszkodunk tárgyakhoz, de szerintem van egy egészséges határ.
Ha végigcsinálod ezt a kihívást, garantáltan rendezettebb és átláthatóbb otthont teremtesz magadnak. A selejtezés nemcsak a fizikai teret tisztítja meg, hanem a lelkedet is felszabadítja. Minden egyes nappal közelebb kerülsz egy olyan otthonhoz, ahol tényleg jól érzed magad.