Rendszerezési tippek

Rendszerezési Ötletek

Szeretnéd tudni, hogy miért érdemes rendszerezni az otthonunkban talált tárgyakat? Olvass általánosságokat és meríts rendszerezési ötleteket.

Rendszerezési ötletek

 

Gondolj bele, milyen érzés lenne egy olyan otthonban élni, ahol mindig rend van (szinte mindig). Ahol minden tárgynak megvan a helye, és a napjaidat nem zavarja meg a keresgélés, a káosz vagy a rendetlenség, mert okosan oldottad meg a tárolást és rendszerezést.

A rendszerezés nemcsak azért fontos, hogy szebb legyen az otthonod, hanem mert az életed minden területére pozitív hatással lehet. Tudod, van erre egy mondás, én is mindig ezt mondom a gyerekeknek este pakolászás közben:

„Rend a lelke mindennek.”

Ha rendszerezett környezetben élsz, kevesebb időt vesztegetsz el, hiszen mindig tudod, hol találod, amire szükséged van. Ez különösen a rohanós reggeleken lehet életmentő, amikor minden perc számít (és tudod, hogy ez biztos így van ha egy vagy több kisgyerek is van otthon). A rendszerezés ráadásul csökkenti a stresszt is, hiszen a rendezetlen tér kevesebb szellemi terhet jelent. És persze ne felejtsd el azt sem, hogy a szép, tiszta, rendezett otthon vonzóbb, barátságosabb, és sokkal jobb érzés benne időt tölteni.

Vágjunk is bele, olvasd el ezeket az általános ötleteket, mielőtt olvashatsz a konkrét példákről is.

Legfontosabb lépések a rendszerezési ötletek előtt ->

1. Lépések a rendszerezéshez

Ahhoz, hogy igazán hatékony rendszert alakíts ki, az alapoknál kell kezdened. Ez a fázis talán időigényesebb, de megéri a befektetett munkát, mert hosszú távon megtérül.

  • Célok meghatározása Először is tűzz ki világos célokat. Mit szeretnél elérni a rendszerezéssel? Szeretnéd csökkenteni a rendetlenséget? Megkönnyítenéd a mindennapi teendőidet? Vagy inkább az esztétikum az, ami számodra fontos? Ha tisztában vagy azzal, hogy miért csinálod, könnyebb lesz motivált maradnod és könyebb lesz célirányosan keresni a fotókat, az inspirációt.

selejtezés

  • Szelektálás, selejtezés: ez a lépés talán a legnehezebb, de elengedhetetlen. Válj meg azoktól a dolgoktól, amelyek már nem szolgálnak téged. Kezdd azokkal a tárgyakkal, amelyek nyilvánvalóan feleslegesek: a törött, használhatatlan dolgokkal vagy azokkal, amiket évek óta nem használtál. Kérdezd meg magadtól: tényleg szükséged van erre? Ha nem, engedd el. A selejtezés elég nehéz, de ez sok mindennek az alapja, pl. egy nagy takarítás előtt is érdemes ezzel kezdened.

 

  • Zónák kialakítása Az otthonodat érdemes funkcionális zónákra osztani. Gondolj a konyhára, a nappalira, a hálószobára, a fürdőszobára és így tovább. Ezeken belül pedig hozz létre kisebb zónákat: például a konyhában külön helyet a főzéshez, a tároláshoz és az étkezéshez. Zónák szerint sokkal könyebb elkezdeni a selejtezést és a rendszerezést.
  • fűszerek rendszerezése

2. Hatékony rendszerezési technikák a szuper rendszerezési ötletekhez

Miután megvan az alap, itt az ideje, hogy a konkrét rendszereket kialakítsd. Ezek a rendszerezési ötletek segítenek abban, hogy könnyebben átlátható, rendezett otthonod legyen.

1. Csoportosítás: ime az első szabály: hasonló tárgyakat tarts egy helyen. Ez nemcsak praktikus, hanem logikus is. A könyveket például egy könyvespolcon tárolhatod, a fűszereket egy dobozban, a tisztítószereket pedig a fürdőszobában egy szekrényben.

Csoportosítás a spájcban

2. Kategorizálás: ha szeretnéd, hogy könnyebb legyen a dolgaid között eligazodni, használj kategóriákat és címkéket. Dobozokra, kosarakra írhatod, hogy mi van bennük, vagy használhatsz különböző színeket, hogy még gyorsabban megtaláld, amit keresel. De ha engem kérdezel, a címkézés egy szuper hasznos dolog.

cimkézés

(AJÁNLÁS)

És, ha már a címkézésről beszélünk, ezt a kis gépezetet szívből ajánlom neked (nem reklám, szívből szóló ajánlat, és is ezt használom, 2024-ben, amikor éppen ezen a cikken dologztam, az ára: 6515 ft.)

dymo betűnyomó címkegép
Dymo Omega mechanikus betűnyomó (Fotó: a honlap oldaláról)

3. Vertikális tér kihasználása: a falak és a magasabb helyek (pl. ajtók) is tökéletesek a tárolásra. Polcokkal, kampókkal, falra szerelhető rendszerekkel rengeteg helyet szabadíthatsz fel, rengeteg játékot vagy éppen fűszert tudsz így tárolni. Ez különösen hasznos kisebb otthonokban, ahol minden négyzetcentiméter számít. Ilyen pl. a kamra/spájc vagy a fürdőszoba. Sok otthonban, lakásban ezek a legkisebb helységek, de okosan nagyon könnyen kitudjuk maximalizálni a legkisebb helységeket is.

nappali tárolás

Hogy mit tud a KonMari módszer, amikor a rendszerezésről és tárolásról van szó?

3. A rendszerezés fenntartása

A rendszerezési ötletek összegyűjtése és ezek megvalósítása nem egy egyszerű feladat, akárcsak a rend fenntartása sem; fontos, hogy fenntartsd az elért eredményeket. Ehhez néhány egyszerű szokás bevezetése is elég lehet.

1. Napi 10 perces rutin Szánj minden nap 10 percet arra, hogy rendet rakj. Van, amikor elég a 10 perc, van amikor nem. Megértem.

De ha csak egy helyen is sikerült picit rendet rakni, egy lépéssel előrébb vagy. Ez lehet reggel, mielőtt munkába mész, de ha az nem megoldható a gyerekek miatt, akkor legyen este, lefekvés előtt.

Ennyi idő elég ahhoz, hogy visszategyél mindent a helyére, és megakadályozd a káosz kialakulását. Persze, ha mégis néha kialakul a kháosz, ne felejtsd el, hogy elég naponta egy polcot/fiokot kiválasztani és ott rendet rakni, újra rendszerezni, mert így biztos, hogy legalább egy helyen redn van!

 

2. Időszakos ellenőrzés Évente néhányszor érdemes átnézni a rendszereidet. Leginkább évszakváltás előtt érdemes, mert ilyenkor az emebre nagy szeretettel takarít, vátloztat. És ne felejtsd el, hogy lesz olyan rednszerezési módszer ami nektek nem vált be.

Tehát, mi az, ami még mindig működik? Mi az, amit fejleszteni kellene? Ha észreveszed, hogy valami nem praktikus, ne félj változtatni rajta.

Ha nem tetszik egy doboz, egy rendszerezési ötleted, inspirálódj máshonnan, keress egy jobb megoldást.

És akkor a megigért rendszerezési ötletek ->

5 HASZNOS TIPP: És akkor, ime a rendszerezési ötletek, amivel elkezdheted az otthonod rendbenrakását.

1. A kamrában/spájcban érdemes vertikálisan kihasználni az üres helyeket (fal, ajtó). Szereljetek a falra polcokat, használj dobozokat, kosarakat, és ami a legfontosabb, cimkézz fel mindent. Kategorizáld a termékeket, a tárgyakat, így szuper egyszerű lesz hozzáférni mindenhez.

 

spájc kihasználása

2. A konyhában érdemes a fiókokat szépen rendszerezni. A konyhai rendszerezők főzés-sütés közben hatalmas nagy segítség, nem kell sokáig keresni és minden kézalatt van. Mindemellett, esztétikus és nehéz kupit csinálni, ha mindennek megvan a helye. Nem kell a legdrágább, fancy tárolókra gondolni, a rendszerezés lehet szép egyszerű, olcsóbb műanyag tárolókkal is. Az IKEA minidg jó megoldás erre, függetlenül attól, hogy kicsi a fiók vagy éppen nagy (és ne felejtsd el, ez is egy szívből szóló ajánlás, és megint egy 10 000 huf alatti termékről beszélünk). Drágább megoldásuk is van, érdemes szétnézni az oldalukon.

Tárolási tippek

3. A hütőben is érdemes rendszerezni, hogy könnyen átlásd az ételeket, és idővel jobban átlátod mi hiányzik, mi az amiből már kevés van.

Erre is tökéletesek a nagyáruházakban található műanyag tárolók.

hütő rendszerezés

4. A hálóban keress rejtett helyeket, oda pedig dobozkban érdemes tároni olyan dolgokat, amiket nem minden nap használsz. Rengeteg hely van az ágy alatt, az éjjel szekrényedben. Mindkettő helyen használhatsz apró tárolókat az apróságoknak, dobozokat, elválasztókat a ruháknak/cipőknek (ha az ágy alatt tárolód ezeket).

5. Ha pedig pici a wc/fürdőszoba helység, gondoklozz függölegesen… 😁

Függöleges fürdőszoba tippek

Végül pedig…

A rendszerezés több, mint puszta rendrakás, söprögetés, portörlés…

Ez egy életstílus, amely javítja az életminőségedet, megkönnyíti a mindennapjaidat, és csökkenti a stresszt. Ha elkezded, gyorsan észre fogod venni a pozitív változásokat, nemcsak az otthonodban, hanem az egész életedben. Adj egy esélyt a rendszerezésnek, és tapasztald meg, mennyivel egyszerűbb és harmonikusabb lehet az életed!