Marie Kondo

KonMari módszer-miért jó? (Selejtezési tippek)

Hogyan hozd harmóniába az otthonodat és az életedet? Hogyan találd meg azt a stílust, ami neked való? Ki is ez a Marie Condo hölgy és mi köze van a selejtezéshez?

konmari módszer

Figyelj, ez az egész KonMari módszer nem mindenkinek való. Olvasd el, adj egy esélyt. Lehet csak 1-2 dolog fog belőle tetszeni, de lehet, hogy ennyi pont elég, hogy egy egészen látványos változást érj el.

„Csak az maradjon, ami örömöt okoz.”

A rend, ami életet változtat – a selejtezés előtt

Az otthonunk rendje nem csupán a fizikai környezetünkre van hatással, hanem az érzelmi és mentális állapotunkra is. Ha rendet tartunk magunk körül, az segíthet tisztábban látni az életünk más területeit is.

Ebben segít Marie Kondo világszerte ismert rendszerezési módszere, a KonMari-módszer. Ez nem csupán egy rendszerezési technika, hanem egy életfilozófia, amely az örömteli életre helyezi a hangsúlyt.

De ki is az a Marie Kondo, és hogyan változtatta meg emberek millióinak életét? Hogyan alkalmazhatod te is a módszerét az otthonodban?

Marie Kondo japán rendszerezési szakértő, akinek neve mára egyet jelent a minimalista életmóddal és a rendteremtéssel. Már gyerekkorában is szenvedélyesen érdekelte a rendrakás. Élete fordulópontja akkor következett be, amikor rájött, hogy nem a rendszerezési technikák számítanak, hanem az, hogy mi marad meg az életünkben.

Ezt a felismerést egy egyszerű, mégis erőteljes kérdés inspirálta: „Ez a tárgy örömet okoz nekem?”. Ez az alapja a KonMari-módszernek, amelyet azóta könyveiben, televíziós műsorában és előadásaiban népszerűsít világszerte.

Legismertebb könyve, „Tiszta öröm” (eredeti címén The Life-Changing Magic of Tidying Up), több millió példányban kelt el, és számos nyelvre lefordították.

Mi a KonMari-módszer lényege? Mi köze van a minimalizmushoz?

A KonMari-módszer célja, hogy megszabadítsd az életedet a felesleges dolgoktól, és csak azokat a tárgyakat tartsd meg, amelyek valódi örömet okoznak. Ez nem csupán a fizikai tér átrendezéséről szól, hanem az életed harmóniájának megteremtéséről.

1. A „szikrázó öröm” elve

Az alapelv egyszerű: minden tárgyat, amelyet megfogsz (és igen, mindent kézbe kell venni), kérdezz meg magadtól, hogy boldoggá tesz-e. Ha igen, megtarthatod, ha nem, ideje megválni tőle. Ez a megközelítés arra tanít, hogy tudatosabban válaszd ki azokat a dolgokat, amelyek körülvesznek. Így lesz belőled tudatis vásároló is! Idpvel megtanulsz nem halmozni dolgokat és talán így még a rendrakás és takarítás is könyebb lesz.

2. Kategóriák szerint haladj, ne helyiségek szerint

A KonMari-módszer egyik különlegessége, hogy nem szobánként, hanem kategóriák szerint rendszerezel.

Ennek az az előnye, hogy átláthatóbban és hatékonyabban tudsz dönteni. A kategóriák sorrendje is meghatározott, hogy megkönnyítse a folyamatot.

A KonMari-módszer 6 lépése

1. Kötelezd el magad a rendrakás mellett

Mielőtt belevágnál, el kell döntened, hogy készen állsz-e a változásra. Ez egy lelki folyamat is, amelyben elhatározod, hogy új alapokra helyezed az otthonodat és az életedet. Ez egy életstíús ami frisseséget hoz majd neked.

2. Képzeld el az ideális életedet

Marie Kondo szerint fontos, hogy megfogalmazd, milyen életet szeretnél élni. Mit jelent számodra az otthon? Hogyan szeretnéd érezni magad benne? Ezek a kérdések segítenek irányt adni a rendszerezésnek.

3. Rendezz kategóriák szerint

A KonMari-módszer öt fő kategóriára osztja a tárgyakat:

1. Ruhák

konmari ruhák

2. Könyvek

3. Papírok

4. Komono (vegyes tárgyak, apróságok, minden más)

5. Emléktárgyak

Azért fontos ebben a sorrendben haladni, mert a könnyebb döntésekkel kezdesz, és fokozatosan haladsz az érzelmileg nehezebb kategóriák felé.

4. Fogd meg minden tárgyat, és kérdezd meg: „Örömet okoz?”

Ez a KonMari-módszer legfontosabb lépése. Nem az a cél, hogy mindentől megszabadulj, hanem hogy csak azokat a dolgokat tartsd meg, amelyek valódi örömet hoznak az életedbe.

5. Köszönd meg a tárgyakat, amelyektől megválsz

A tárgyaktól való elválás nem kell, hogy fájdalmas legyen. Marie Kondo szerint fontos, hogy köszönetet mondj azoknak a dolgoknak, amelyeket elengedsz. Ez segít lezárni a múltat, és tovább lépni.

6. Találj helyet minden tárgynak

Miután megszabadultál a feleslegtől, minden tárgynak meg kell találnia a maga helyét. Ez segít fenntartani a rendet, és biztosítja, hogy a környezeted rendezett és harmonikus maradjon.

Hogyan kezdd el a KonMari-módszert?

1. Kezdd a ruhákkal

A ruhák rendszerezése a legkönnyebb, ezért érdemes ezzel indítani. A ruhákhoz nem ragaszkodunk, mint egy adott tárgyhoz, így ezektől könyebb megválni.

  • Gyűjtsd össze az összes ruhát egy helyre.
  • Fogj meg egyesével minden darabot, és kérdezd meg: „Örömet okoz?”
  • Hajtsd össze őket Marie Kondo híres függőleges hajtogatási technikájával, hogy kevesebb helyet foglaljanak.

Sok fiók mély és eléggé magas tud lenni, ezért ajánlom neked a kis tároló dobozokat. Főleg a melltartók, alsogatyák és bugyik esetében érdemes, ezket nagyon szépen eltudod dobozolni.

marikondo hajtógatás

2. Könyvek: csak azt tartsd meg, ami inspirál

A könyvek esetében is az öröm az irányadó. Azokat a könyveket, amelyeket soha nem fogsz elolvasni vagy már nem relevánsak számodra, elajándékozhatod.

könyvek

3. Papírok: minimalizálj bátran

Csak azokat a dokumentumokat tartsd meg, amelyek valóban fontosak, például hivatalos iratokat. Minden mást – például régi számlákat – szelektálj ki.

4. Komono: a legösszetettebb kategória

Ide tartozik minden vegyes tárgy, például konyhai eszközök, elektronikai kütyük és szépségápolási termékek. Itt is alkalmazd az „öröm” elvét. De tényleg. Kétgyerekes anyaként eltudom mondani, hogy nincs szükséged 10 fakanálra, 4 merőkanálra és 150 lábosra. Bátran adományozz.

5. Emléktárgyak: a legnehezebb lépés

Az emléktárgyak rendszerezése érzelmileg megterhelő lehet. Fontos, hogy csak azokat tartsd meg, amelyek valóban különlegesek számodra. Nem véletlenül került ez a lista utolsó helyére. Mostanra már megtanultál szelektálni és selejtezni, ideje azoktól a tárgyaktól is megszabadulni, amikhez ragaszkódtál, de évek óta elő sem vetted egy dobozból.

Tippek a KonMari-módszer sikeres alkalmazásához

  1. Ne halogasd: Tűzz ki konkrét időpontokat a rendszerezésre.
  2. Ne zavarjon senki: Hozz létre egy nyugodt környezetet, ahol teljes figyelmedet a rendszerezésre fordíthatod.
  3. Ne vásárolj új tárolókat előre: Csak akkor vegyél tárolókat, ha már tudod, hogy pontosan mire lesz szükséged. Koránt sem biztos, hogy a selejtezés során nem szabadulnak fel régi dobozok. Ha pedig érdekelne pár általános tárolási tipp, olvass róla bővebben.
  4. Legyél őszinte magadhoz: Ne tartsd meg a tárgyakat csak azért, mert bűntudatot érzel. És ez tényleg úgy van.. 2 nap és elfelejted ezt a bűntudatos. Próbáld ki 1-2 tárggyal és utána látni fogod, hogy mennyire egyszerű.

A KonMari-módszer több, mint egy rendszerezési technika. Ez egy lehetőség arra, hogy tudatosabban élj, és megszabadulj mindattól, ami nem ad hozzá az életedhez. Az otthonod és az életed rendezettebbé, harmonikusabbá válik, és több helyet hagy a boldogság és a nyugalom számára.

Ha készen állsz, hogy megtapasztald ezt a változást, akkor ne habozz, kezdj el még ma rendszerezni!

Ahogy Marie Kondo mondja: „Csak az maradjon, ami örömet okoz!”

Ez a bejegyzés a KonMari módszerről szól.