a háztartás vezetése

A háztartásvezetés rendszerezés és takarítás szempontjából

Ha sokat vagy egyedül, és egy, netán több gyerekkel próbálod fenntartani a rendet otthon, akkor pontosan tudod, hogy a háztartásvezetés néha olyan, mint egy véget nem érő maraton. De a jó hír az, hogy megfelelő szervezéssel és egy kis tudatossággal nem csak könnyebb, hanem élvezetesebb is lehet minden.

a háztartás vezetése

Ebben a blogbejegyzésben megosztom veled, hogyan oszthatod be az otthoni feladatokat, hogy minden gördülékenyen menjen – a napi rutinoktól kezdve egészen a havi teendőkig. És nem, nem igényel csodákat.

Azt nem állítom, hogy mindenre választ kapsz, de ha picit is könyebb lesz tőle az életed, akkor már megérte a rendszerezés és takarítás, nem?

Mi is az a háztartásvezetés?

A háztartásvezetés nem csak a takarításról szól…ooo, nem–nem.

Ide tartozik minden, ami az otthon működését biztosítja: a főzés, a bevásárlás, a rendrakás, a mosás, teregetés, hajtogatás, és még az is, hogy a gyerekek hogyan vonódnak be ezekbe a feladatokba. Egy jól vezetett háztartás:

  • Időt spórol, mert minden előre meg van tervezve.
  • Nyugalmat teremt, hiszen egy rendezett otthonban mindenki jobban érzi magát.
  • Példát mutat a gyerekeknek, akik megtanulják a rendszerezés és az önállóság alapjait (és mint ezt tudjuk, ez igen fontos).

 

Napi teendők, ami a háztartásvezetést illeti.

A napi rutin az, ami az otthon működését fenntartja. Ezek az apró, mindennapos feladatok sokszor nem tűnnek nagy dolognak, de ha elmaradnak, hamar felgyűlik a teendőlista.

1. Ágyazás és rendrakás

Az ágyazás csak pár perc, de megadja a nap kezdetének a lendületet. Ha mindenki beágyaz reggel, máris rendezettebb lesz a környezet és máris egy kis tevékenyésggel indítottuk a napot, ami a gyerekeknek különösen fontos. Idővel pedig ez a rutin része lesz, ami szintén fontos a gyerekeknek.

2. Mosogatás vagy mosogatógép ki- és bepakolás

Az étkezések utáni mosogatás vagy a mosogatógép használata megakadályozza, hogy halmokban álljanak a tányérok. A tiszta konyhában pedig sokkal jobban érzi magát az ember.

3. Gyors rendrakás a közös terekben

A nappali, az előszoba vagy a gyerekszoba gyors rendbetétele – például játékok visszapakolása, párnák igazítása – szintén napi feladat. Vondd be a gyerekeket is! Ezek apró tevékenyésgek, de sokat adnak.

Érdemes elgondolkogni, hogy mennyivel kevesebb cuccot kell elpakolni, ha követjük a minimalista életmódot.

Ha pedig kisgyerekes anyaként olvasod ezt a cikket, ne aggódj, nem kell mindent kidobni, ha egy picit is belemerülsz a minimalizmus titkaiban.

4. Mosás ütemezése

Ha nagy a család, valószínűleg minden nap mosol. Ha nem, akkor is érdemes heti több alkalommal mosni, hogy ne gyűljön fel túl sok ruha egyszerre. Így a hajtpgatás sem lesz egy rémálom.

 

5. Rövid porszívózás vagy seprés

A konyhában és az előszobában gyorsan összegyűlik a kosz. Egy pár perces seprés vagy porszívózás napi szinten sokat jelenthet. A vezeték nélküli porszívót szerintem receptre kéne felírni.

Heti feladatok, ami a háztartásvezetést illeti.

A heti teendők azok a feladatok, amelyek több időt és energiát igényelnek, de nem kell őket minden nap elvégezni. Legjobb, ha ezeket előre beütemezed, például egy szabadabb hétvégi délelőttre.

1. Alapos porszívózás és felmosás

Bár a napi porszívózás/seprés a kisebb szennyeződések ellen jó, hetente egyszer érdemes alaposan átporszívózni az egész lakást, jobban fókuszálva a szőnyegekre és a rejtett sarkokra, és felmosni a padlót.

2. Fürdőszoba takarítása

A fürdőszoba alapos tisztítása – a csempe, a mosdó és a WC fertőtlenítése – hetente egyszer ajánlott, hogy higiénikus maradjon a környezet.

Vegyszermentes takarítás? Igen, lehetséges.

3. Hűtőszekrény rendbetétele

Hetente egyszer szánj időt arra, hogy átnézd a hűtőt. Dobd ki a lejárt élelmiszereket, és töröld át a polcokat, ha szükséges. Ez egyébként lehet egy gyorsabb művelet is, ha jól ismered a hűtődet és te vásárolsz be.

4. Ágyneműcsere

Az ágynemű heti cseréje frissességet hoz az otthonodba, és hozzájárul az egészséges alváshoz. Legalább 2-3 hetente cserélj ágyneműt (hidd el, én utálok ágyneműt cserélni, de valahogy ráveszem magam inkább úgy 3 hetente.. utána annyira jó).

5. Ruhák szortírozása és vasalás

Ha nem mosol minden nap, akkor hetente egy napot szánj rá a ruhák mosására, hajtogatására és vasalására.

konmari ruhák

Havi feladatok

A havi teendők azok a feladatok, amelyeket nem kell gyakran elvégezni, de időről időre szükségesek ahhoz, hogy az otthonod tiszta és rendezett maradjon.

1. Ablakpucolás

Havonta egyszer töröld le az ablakokat, hogy tiszta fényt engedjenek be. Ha túl sok, oszd szét több hónapra a helyiségeket. Nálunk a nappali és konyha a kritikus, azt van, hogy belülről 2-3 naponta áttörlöm, de úgy alaposabban inkább 1-2 havonta.

2. Szőnyegek és bútorok tisztítása

Havonta egyszer érdemes a szőnyegeket és a kárpitozott bútorokat alaposan kitisztítani. Ez különösen fontos, ha kisgyerekeid vannak, akik sokat játszanak a földön.

3. Konyhai gépek karbantartása

Mosogatógép, sütő, mikró – ezek tisztítása havonta egyszer bőven elég, de ne feledkezz meg róluk, mert hosszú távon meghálálják a gondoskodást.

4. Gardróbszekrények rendszerezése

A ruhásszekrényeket havonta érdemes átnézni, hogy ne halmozódjanak fel benne a felesleges dolgok.

Hogyan ossz meg a feladatokat, hogy sikeres élményed legyen?

1. Vonj be mindenkit!

A háztartás vezetése nem csak az anyukák feladata. A gyerekek, sőt a párod is kiváló segítséget nyújthatnak. Adj mindenkinek korának és képességeinek megfelelő feladatokat.

2. Használj listákat és ütemezőt

Készíts heti vagy havi háztartási teendőlistát, amely alapján mindenki tudja, mit kell elvégeznie.

tervező

3. Tartsd meg a rugalmasságot

Ne aggódj, ha valami nem készül el időben. A háztartásvezetés nem verseny, hanem egy folyamatosan fejlődő rutin.

Ha megfelelően osztod be a teendőidet, több időd marad a gyerekeiddel játszani, vagy akár egy kis pihenésre. Egy rendezett háztartás csökkenti a stresszt, és nyugodtabbá teszi a családi életet. A gyerekek is megtanulják, hogyan működik egy otthon, és könnyebben válhatnak rendszerezett felnőttekké.

A háztartásvezetés nem könnyű, de egy kis szervezéssel és tudatossággal hatékonyabbá teheted a mindennapokat.

Próbáld ki a napi, heti és havi feladatok rendszerét, vond be a családot, és tapasztald meg, milyen az, amikor az otthonod valóban téged szolgál!