Szeged. 2024.
Az újév tökéletes alkalom arra, hogy ne csak otthonunkat, hanem mindennapi életünket is rendszerezzük. Egy jól átgondolt tervezés és átlátható időbeosztás segíthet, hogy ne vesszünk el a teendők sűrűjében, és nyugodtabban álljunk hozzá a mindennapi kihívásokhoz.
Mutatok három egyszerű lépést, amellyel közelebb kerülhetsz a rendezettebb élethez.
1. Legyen kéznél egy naptár
Egy jól használható naptár az egyik legjobb barátod lehet a szervezettség útján. Akár papíralapút, akár digitális verziót használsz, a lényeg az, hogy kéznél legyen és könnyen elérd.
Ha engem kérdeze, a papír alapú életmentő és mindig kéz alatt van, de érdemes a digitális naptárt is vezetni, hogy megoszd a közös eseményeket a férjeddel.
- Tervezz előre: jegyezd fel a fontos eseményeket, határidőket, és különíts el időt a tavaszi nagytakarításra is.
Számomra ez igen fontos esemény, mivel a madárcsiripelés és a napsütéssel teli hosszú hétköznapok esélyt adnak rá, hogy boldogan felfrissítsük a lakást.
- Használj színeket vagy címkéket: ez segíthet a különböző típusú tevékenységek gyors azonosításában (pl. családi programok, munka, gyerekek, személyes idő).
- Állíts be emlékeztetőket: a digitális naptárak előnye, hogy értesítéseket kaphatsz a közelgő teendőkről és megoszthatod a pároddal ezeket az eseményeket.
Az első lépés a rendszerezettség felé az, hogy ne tartsd fejben a teendőidet, hanem vezesd őket egy átlátható, könnyen kezelhető rendszerben.
2. Írd fel a fontos születésnapokat és névnapokat
Sokan elfelejtenek egy-egy fontos dátumot, ami kellemetlen helyzeteket eredményezhet.
(Én is elfelejtem, főleg a nvénapokat…)
Ezzel a lépéssel megelőzheted, hogy az utolsó pillanatban kelljen ajándékot keresni vagy köszöntőt írni.
- Gyűjtsd össze a dátumokat: barátok, családtagok, kollégák születésnapjait, névnapjait írd fel a naptáradba. Ha már van pár éve naptárad, akkor gyorsan másold át.
- Használj kiemeléseket: aláhúzással vagy színes filccel jelezd az igazán fontos eseményeket, amikre tudod, hogy készülni kell.
- Gondolj előre és jegyezd fel, ha ajándékot kell vásárolnod, és állíts be emlékeztetőt egy héttel korábbra, hogy ne felejtsd el -> ez a digitális naptár előnye.
Mi simán a Google naptárját használjuk és tökéletesen bevállt az egyszerűsége miatt.
Ezek az apró lépések segítenek abban, hogy mindig készen állj a különleges alkalmakra, és időben gondoskodj a szükséges előkészületekről.
3. Jegyezd fel az összes fontos eseményt
A rendszerezettség kulcsa, hogy mindent egy helyen tarts (akárcsak az otthonunkban is). Az iskolai, óvodai programoktól kezdve a munkahelyi határidőkig mindent érdemes feljegyezni.
- Havi tervezés
Minden hónap elején ülj le, és töltsd fel a naptáradat az adott hónap eseményeivel. Ha pedig látod, hogy közeledik valami esemény, pl. egy szülinap, írd be magadnak az ajándékvásárlást.
- Heti ellenőrzés
Vasárnaponként szánj 10-15 percet arra, hogy átnézd a következő heti teendőidet, és ha szükséges, egészítsd ki az adott hetet.
- Ne felejtsd el a saját idődet
Írd fel azokat az alkalmakat is, amikor saját magadra szeretnél időt szánni – például egy délutáni séta vagy egy jó könyv elolvasása, egy masszázs vagy vásárlás. Anyaként tudom, hogy ez mennyire fontos.
Ezek az egyszerű lépések nemcsak időt spórolnak neked, hanem segítenek abban is, hogy nyugodtabb, tudatosabb mindennapjaid legyenek. Egy jól vezetett naptár egész év során hozzájárul a harmóniához.