Szeged. 2024.
Amióta anyuka lettem, a mindennapok gyakran kaotikusak. És értsd jól, hogy gyakran…De nem heti 1-2 nap, hanem minden nap van valami…Ismerős? Nos, ezért probáltam ki a Konmari módszert.
Mielőtt folytatnád, nem, nem kell mindent kirpóbálni, csak meríts belőle ötleteket.
Több kisgyerek mellett sokszor úgy érzem, hogy a rendrakás soha véget nem érő feladat, és a tárgyak egyszerűen csak gyűlnek és gyűlnek körülöttünk. Egy ponton azonban rájöttem: nem a rendrakásban kell jobbá válnom, hanem a holmijainkat kell csökkentenem és rendszereznem. Komolyan…Így találtam rá a KonMari módszerre, amely alapjaiban változtatta meg az otthonunkat és az életemet.
Mi az a KonMari módszer?
Marie Kondo japán rendrakási szakértő, aki a „Tiszta öröm” (The Life-Changing Magic of Tidying Up) című könyvével vált világhírűvé. Módszere egyszerű, mégis mélyreható: csak azokat a tárgyakat tartsd meg, amelyek „örömet okoznak.” Nem a rend a cél, hanem az, hogy egy harmonikus otthont teremts, ahol minden tárgyad valóban értékes számodra.
Miért vágtam bele ebben a rendrakási módszerben?
Az anyaság nemcsak csodálatos élményekkel jár, hanem kihívásokkal is.
A gyerekekkel együtt érkezik a rengeteg játék, ruha, emlék, és néha úgy éreztem, hogy mindez elborít minket. Mama csak ezt adja, csak azt hozza stb…
A KonMari módszer egy olyan rendszert kínált, amely segített átlátni és minimalizálni a káoszt. Nemcsak a tárgyakat rendszereztem újra, hanem az otthonunk energiáját is. Kevesebb holmi, nagyobb öröm és boldogásg.
Ha érdekel a hajtógatási módszere, kattints ide!
Nos, én ezért is pbáltam ki a híres KonMari selejtezási módszerét (És nem, nem mindent tartottam meg belőle):
1. Könnyebb rendet tartani a mindennapokban
(és az idő az amiből minidg kevés van nekünk, anyukáknak, ezért nem jó halmozni dolgokat)
A módszer segít megszabadulni a felesleges holmiktól, így a házban minden tárgynak lesz helye. Anyaként gyakran csak kapkodva rakok rendet, de ha kevesebb a holmi, sokkal gyorsabban végzek.
A játékok, ruhák és háztartási eszközök rendszerezése után kevesebb időt töltök takarítással, és több időm marad a gyerekekre.
2. Segít megszabadulni a feleslegtől
A KonMari egyik legfontosabb tanácsa, hogy tárgyanként haladj, és vizsgáld meg, valóban szükséged van-e rájuk. Gyerekes háztartásban ez különösen fontos, mert hajlamosak vagyunk minden kis emléket, játékot és ruhát megőrizni. Amikor a módszer szerint átnéztem a dolgokat, rájöttem, hogy sokkal kevesebbre van szükségünk, mint gondoltam.
(ne gondold, hogy a nagyobbik gyerek nem ragaszkódik a dolgaihoz..na de idővel…)
3. Segít a szorongás csökkentésében
A rendetlenség nemcsak fizikailag fárasztó, hanem mentálisan is megterhelő. Amióta elkezdtem a KonMari módszert, észrevettem, hogy sokkal nyugodtabb vagyok. Nem nyomasztanak a halmokban álló tárgyak, és a tiszta, rendezett terek inspirálóan hatnak rám. Egy anyának különösen fontos, hogy az otthona a pihenés és feltöltődés helyszíne legyen.
4. Egyedi és érzelmileg fontos tárgyak kapnak helyet
A módszer nem arra tanít, hogy minden emléket kidobj, hanem arra, hogy megtartsd az igazán fontosakat. A gyerekek első rajzai, a kedvenc babájuk vagy az esküvői emlékeink külön helyet kaptak. Így ezek az értékes tárgyak nem vesznek el a tömegben, hanem kiemelkednek.
5. A gyerekeket is taníthatod a rendszerezésre
A legnagyobb meglepetés az volt, hogy a gyerekek is bekapcsolódtak. A módszer egyszerűségéből adódóan még a kicsik is megértették, hogy mi az, ami számukra fontos. Együtt néztük át a játékokat, és együtt döntöttünk arról, hogy mit adományozzunk. Ez nemcsak rendet teremtett, hanem fontos értékeket is közvetített számukra.
A KonMari módszer hátrányai
És valóban… nehéz minden részét megtanulni és alkalamzni, és valóban nem mindnekinek való.
Szerencsére rengeteg más selejtezési szabály van, és egy selejtezési listát is írtam neked, ha inkább lazábban vennéd a dolgokat.
Természetesen a KonMari módszer sem tökéletes. ÉS NEM KELL EGYBŐL MINDENT JÓL CSINÁLNOD…
Az elején sok időt igényel, és érzelmileg is megterhelő lehet a szelektálás. Ugyebár nem csak én vagyok úgy vele, hogy értelmetlenül ragaszkodom egy két dologhoz?
Nem neked való a KonMari selejtezési módszer…
…ha te azok közé tartozol, akik szeretik a fokozatos, lassú változásokat, és nem szívesen vágnak bele egy nagyobb rendrakási projektbe egyetlen lendülettel. Ha nem okoz gondot, hogy a fiókokban régi, ritkán használt tárgyak lapulnak, és nincs szükséged arra, hogy minden egyes dolog „örömet okozzon”, akkor valószínűleg ez a módszer túl drasztikus lesz számodra.
Anyaként például sokszor érzem, hogy a gyerekek játékaihoz érzelmileg is kötődöm – hiszen emlékeket hordoznak –, és nem biztos, hogy mindentől meg tudnék válni csak azért, mert éppen nem használjuk. Ha számodra is fontosak az emlékek és nem szereted a túlzottan minimalista környezetet, akkor a KonMari szabályai túl szigorúnak tűnhetnek.
Ráadásul, ha időhiánnyal küzdesz, vagy nem tudsz napokon át selejtezni egy huzamban, akkor lehet, hogy egy rugalmasabb, apránként haladó módszer jobban illik hozzád. Nem mindenki érzi komfortosan magát a teljes minimalizmusban – és ez teljesen rendben van!
Néha nehéz elengedni bizonyos tárgyakat, különösen, ha azokhoz emlékek kötődnek. De megéri elindítani ezt a folyamatot, mert a végeredmény egy nyugodtabb, harmonikusabb otthon.