éjjeli szekrény

Harmónia Az Otthonunkban: Tényleg A Minimalizmussal Kezdődik?

Ha valaha is kerested a belső békét az otthonodban, biztosan találkoztál már a minimalizmus gondolatával. Ha csak egy kicsit is olvastál róla, és anyuka vagy, akkor neked is első sorban lehetetlennek tűnik. De nem az…Egyre többen fordulnak ehhez az életmódhoz, hogy megszabaduljanak a felesleges tárgyaktól és egy kiegyensúlyozottabb, harmonikusabb környezetet teremtsenek. DE NEM KELL MINDENT KIDOBNI…

Harmónia az otthonunkban tényleg a minimalizmussal kezdődik

De vajon tényleg a minimalizmussal kezdődik az otthonunk harmóniája? Vagy van ennél egy mélyebb, személyesebb dimenziója is ennek a folyamatnak?

Mi is az a minimalizmus?

Na, figyelj, nem kell mindent kidobj és nem lesz unalmas az otthonod ettől.

A minimalizmus nem pusztán egy lakberendezési stílus vagy divatos trend, hanem egy szemléletmód, egy életstílus, amely az egyszerűségre, a felesleges dolgok elhagyására és a lényeges dolgokra való összpontosításra ösztönöz.

Egy minimalista otthonban minden tárgy funkcionális vagy érzelmi értékkel bír, nincs helye a felesleges kiegészítőknek vagy halmozásnak, így a földön és amúgy mindenhol is a tisztaság és a rend uralkódik.

Sokan azt gondolják, hogy a minimalizmus egyet jelent a rideg, letisztult terekben való élettel, de valójában arról szól, hogy csak olyan dolgok vegyenek körül, amelyek örömet okoznak és pozitív hatással vannak rád.

Tehát, tényleg nem kell mindent kidobj, maradj velem és olvass róla. Kétgyerekes anyukaként tényleg csak a lényeget írtam le neked.

A selejtezés, mint az első lépés

Bármilyen változást is szeretnél az otthonodban, a rend megteremtése szinte mindig a felesleges tárgyak elengedésével kezdődik.

A Tökéletes Selejtezési LISTA

Útmutató A Tökéletes Selejtezéshez

Van pár gyors tippem, pár selejtezési szabály, amit érdemes követni:

  • 12/12/12 szabály: válassz ki 12 tárgyat, amit kidobsz, 12-t, amit elajándékozol, és 12-t, amit helyre teszel. OOOO, hidd el ezzel iszonyat nagy lépést teszel előre.
  • 20/20 szabály: ha valamit 20 perc alatt pótolhatnál, és az ára kevesebb mint 20 dollár (vagy forintban ennek megfelelő 7-8 ezer ft, 2024. decembere), nyugodtan engedd el,de tééényleg…. Ezt nem kell mindenre alkalmazni…tényleg nem, főleg ha olyan dolgok amikhez ragaszkodsz.
  • 80/20 szabály: Az időd 80%-ában csak a tárgyaid 20%-át használod. A maradékot talán nem is kell megtartanod. Szóval nézz picit magadra és magadba is, mit látsz, mit használsz, mit nem?
  • Egy be, egy ki szabály: Minden új tárggyal válj meg egy régitől. Így tényleg elkerülöd a halmozást, és nem terheled túl az otthonodat.

 

Ez nem csak fizikai, hanem mentális tisztulást is hoz magával.->

A kupi hatása az agyunkra.

A selejtezés lehet spontán vagy módszeres, de a legfontosabb, hogy tudatosan nézz körül otthonodban és dönts el, mire van valóban szükséged. Ha rendszeresen előfordul, hogy tárgyakat keresel vagy nem találod a számodra fontos dolgokat, az annak a jele, hogy több van belőlük, mint kellene.

A KonMari-módszer: mitől különleges?

Marie Kondo japán rendteremtő szakértő által megalkotott KonMari-módszer egy sajátos szemléletet kínál a selejtezéshez. A hagyományos „dobozold be, amit nem használsz” módszerek helyett a KonMari lényegét a érzelmi kapcsolat adja: minden egyes tárgyat a kezedbe veszel és felteszed a kérdést: „Ez a tárgy örömet okoz nekem?” Ha a válasz nem, akkor ideje túlegedni rajta.

A módszer különlegessége, hogy nem helyiségenként haladsz, hanem kategóriánkként, ami segít átfogóbb képet kapni a dolgaidról. A fő kategóriák:

  1. Ruhák (és ezzel együtt, ezek hajtogatása)
  2. Könyvek
  3. Iratok
  4. Komono (vegyes holmik)
  5. Emléktárgyak

Ez a rendszer segít abban, hogy ne ragadj le egy-egy helyiségnél, hanem az egész otthonodban változást hozz létre.

Ha valamiért te helységenként haladnál, akkor ime két neked való részletes cikk:

Útmutató A Tökéletes Selejtezéshez

A Tökéletes Selejtezési LISTA

 

A minimalizmus nem csupán az otthonod kinézetét érinti, hanem a gondolkodásodat is. Ahogy csökken a tárgyak száma körülötted, egyre tisztábbá válik a mentális környezeted is. Nem kell folyamatosan azon gondolkodnod, mit hova raktál, mit kellene elpakolni, vagy hogy vajon meddig marad rend.

Anyaként azt hiszem, igazán fontos, hogy ahogy csak tudunk, időt nyerjünk, és inkább az élményekre koncentráljunk, de a tárgyakra.

Minimalizmus anyakétnt?

A minimalizmus lehetőséget ad arra, hogy arra koncentrálj, ami valóban fontos. Legyen az a családoddal töltött idő, egy nyugodt olvasósarok kialakítása, vagy egyszerűen az a békés érzés, amit az ad, hogy a környezeted támogat és nem terhel.

Bár a minimalizmus nagyban hozzájárulhat a harmóniához az otthonodban, nem mindenkinél ez az első lépés. A kulcs az, hogy olyan környezetet teremts, amely támogatja a belső békédet és komfortosan érzed magad benne. Ha a letisztultság és a funkcionalitás segít ebben, akkor érdemes elindulnod a minimalizmus útján. De ha számodra a harmónia azt jelenti, hogy a szeretteid emlékeit, könyveidet vagy gyűjteményedet magad körül tartod, akkor találd meg azt az egyensúlyi pontot, ami igazán te vagy.